hide

Need a gift for a gifted musician?

The SoundCloud Premium accounts also come as virtual gifts and it takes only two minutes to get one. Head over to our Gift page and check out the different Premium accounts starting at only €29 per year.

Gift page

About

"It’s a mad mad Moon! A Lunatic and an unpredictable one at that! One cannot tell whereto it is heading for and when…
At times it rises over the Balkans and soars thence down to the Mediterranean, at times it hops from Anatolia to the Middle East…
Now it is revealed, now concealed… It’s mad mad Moon indeed!...,
From every single path it treads, from every single voyage it makes it gathers the tunes, rhythms of friendship, peace, fraternity and love and drops them round to İstanbul, to Galata. She drops them round to glow in your dreams… Loca Luna it is! A mad (mad) Moon!r".

UD: Ersin Ersavaş (Usta)
KANUN: Mesut Bingöl (İyi insan)
KLASİK KEMENÇE: Kaan Sezerler (Damat)
BAS GİTAR: Alper Çam (İzmirli)
DHOLLO: Erdem Erol (Verdem Abi)
PERKÜSYON: Börteçene Terlemez (Börte)
PERKÜSYON: Burhan Hasdemir (Vurhan)

Loca Luna İstanbul’u İstanbul yapan seslerin, tınıların ve renklerin müzikal bir yorumudur. Hüzne ve kedere müzikle meydan okur.

Loca Luna‘ın müziğini "ev müziği" olarak tanımlayabiliriz. Çünkü ezgileri davetkâr... Bir ev sıcaklığında... Bir odasında kendinizi Anadolu ezgilerinde, Ortadoğu ritimlerinde, diğerinde Akdeniz'in insanı saran sıcaklığında, Balkanlar'ın coşkusunda ve bütün odaların açıl...Devamını Gör
Açıklama
“Deli bir Ay bu! Ne zaman ne tarafa doğru yol alacağı belli olmaz… Bazen Balkanlar’dan doğar Ege’ye Akdeniz’e doğru süzülür, bazen Anadolu’dan Ortadoğu’ya zıplar… Bir görünür bir kaybolur... Deli bir Ay bu! Her geçtiği yerden, çıktığı her yolculuktan dostluğun, barışın, kardeşliğin ve aşkın ezgilerini, ritimlerini toplar, getirir İstanbul'a, getirir Galata'ya ışımak için düşlerinizde… Loca Luna bu! Deli Ay!”

localuna loca luna, Istanbul, Turkey

Follow

Share to WordPress.com

If you are using self-hosted WordPress, please use our standard embed code or install the plugin to use shortcodes.
Add a comment 0 comments at 0.00
    Click to enter a
    comment at
    0.00