hide

Need a gift for a gifted musician?

The SoundCloud Premium accounts also come as virtual gifts and it takes only two minutes to get one. Head over to our Gift page and check out the different Premium accounts starting at only €29 per year.

Gift page

About

Anarres, yıllar içerisinde tüm grup elemanlarının müzik adına kendi birikimlerini harmanlama ve yeni bir müzikal grup kimliği yaratma çabası ile 2011'in sonlarında Sezgin Çelik, Umut Şah, Hüseyin İflazoğlu ve Emre İçin tarafından Kadıköy'de kuruldu. Esas olarak rock tabanlı olmakla birlikte yaptığımız müzik geçmişten bugüne ilişki halinde olduğumuz geniş bir yelpazeye sahip (etnik, yerel, protest) Anadolu müziklerinden, çeşitli rock ve metal tarzlarından ve elbette ki keyifle dinlediğimiz gruplardan/müzisyenlerden izler taşıyor. Bu nedenle kendimizi belirli bir tarz içinde tanımlamak ve sınırlamak yerine her geçen gün değişen, gelişen ve daha iyi olmaya çabalayan bir "müzikal oluş" halinde görmeyi tercih ediyoruz.

Bir araya gelişimizin ardından, İstanbul'da çeşitli mekanlardaki canlı performanslar ile geçen zaman diliminde bestelerimizi icra ve kayıt sürecine girerek, Aralık 2012'de dört şarkılık bir demo albüm (EP) yayımladık. Tüm kayıt, miks ve post-prodüksiyon işlerini bağımsız olarak kendi başımıza gerçekleştirdiğimiz ve ücretsiz olarak paylaşıma sunduğumuz bu albüm, kendi sevdiğimiz müziği herhangi bir "piyasa" kaygısı gütmeden yapma ve bağımsız olma isteğimizin de bir yansıması oldu. (Demo albümdeki 4 şarkıyı web sitemizden dinleyebilirsiniz: www.anarresband.com)

Demo albüm sonrasında yeni beste çalışmaları ve çeşitli performanslarla geçen bir sürecin ardından, ürettiğimiz şarkıları bir albümde toplayıp dinleyicilerle paylaşma isteğiyle 2014 Şubat ayı sonunda ilk stüdyo albümümüz için kayıtlara başladık. "Melankolye" adını taşıyacak olan albüm, kendi bestemiz olan 11 şarkıdan oluşuyor. Kayıtlarını tamamlamak üzere olduğumuz albüm Ekim 2014 itibariyle dinleyiciyle buluşmuş olacak.

-------------------------------

Anarres has been founded in Kadikoy/Istanbul at the end of 2011 by Sezgin Celik, Umut Sah, Huseyin Iflazoglu and Emre Icin, behalf of uniting their own experiences and musical knowledge, with the efforts of creating a new musical group identity. (The name of the band comes from the utopic science-fiction novel of Ursula K. Le Guin; "The Disposessed".)

Mainly, the music we make together is rock-based, nevertheless it has some impressions of various Anatolian musics which we are in contact till centuries, various styles of rock and metal, and, of course, of the musicians and bands we love. So we prefer to define ourselves in a "musical flow" that changes, improves and tries to be better, instead of defining or limiting ourselves in a specific genre.

After coming together, we arranged many live performances, and by this time we were in the process of composing and recording our songs. We launched a 4-track EP (demo album) in December of 2012. This EP, which we carry out all of the recording, mixing, and post-production process on our own and share on web as free, is a reflection of our effort of being independent and having no concern of “market” itself. (You can listen demo songs "Kiyamet", "Ceset ve Umut", "Arzu Politikasi", and "Bitmeyen Yollar" on our website: www.anarresband.com)

After a period that passed with composing new songs and live performances following our EP, we decided to record our first full-length album in February of 2014, with the desire of collecting and sharing our songs with the audience. The album will be released in the end of October 2014.

anarresband istanbul, Turkey

Follow
 • A Comment on Jimmy K. Alexander's
  Play
  Stapled Shut at 0.26
  on September 22, 2013 13:55
 • A Comment on anarresband's
  Play
  Kıyamet at 0.36
  on January 09, 2013 12:24

Share to WordPress.com

If you are using self-hosted WordPress, please use our standard embed code or install the plugin to use shortcodes.
Add a comment 0 comments at 0.00
  Click to enter a
  comment at
  0.00